Cieszymy się, że możemy oddać Czytelnikom kolejną edycję Katalogu. Poprzednia spotkała się z tak dużym
zainteresowaniem i uznaniem odbiorców, które przerosło nasze oczekiwania. Jednocześnie było to potwierdzeniem, że rynek oczekuje takiego wydawnictwa, będącego obiektywną informacją o ofercie handlowej środków do nawożenia, żywienia, stymulacji i podnoszenia jakości gleb.
W roku 2016 należy się spodziewać większego nacisku na badanie gleb i układanie planów nawożenia z uwzględnieniem ich zasobności w składniki pokarmowe. Ma to wymiar prośrodowiskowy i ekonomiczny. Właściciele użytków rolnych już teraz są świadomi znaczenia odczynu gleby w kontekście wykorzystania składników pokarmowych z nawozów, wzrostu i rozwoju roślin. Przewidujemy, że w roku 2016 ta świadomość jeszcze ulegnie wzmocnieniu, a rozważne wapnowanie pól stanie się powszechniejszą praktyką (wg GUS, w sezonie 2014/2015 zużycie nawozów wapniowych w Polsce zmniejszyło się w porównaniu do sezonu poprzedniego). Drugim trendem, a raczej przemyślaną praktyką stanie się z pewnością większa dbałość o stan substancji organicznej w glebie. Oznaczanie tego parametru już jest wymogiem przy rozliczaniu przyznanych środków w niektórych programach PROW. Pamiętając okresy niedoborów wody w ubiegłym sezonie, dbałość o właściwy poziom substancji organicznej gleby stanie się z pewnością jednym z narzędzi ograniczania skutków braku opadów na wzrost i plonowanie roślin.
Rynek stymulatorów wzrostu, środków poprawiających jakość gleby, tak licznie zapełniony produktami krajowymi i zagranicznymi, w roku 2016 jeszcze się rozszerzy. Może to stanowić pewien kłopot przy wyborze odpowiedniego preparatu.
Rynek nawozów N, P i K pozostanie zdominowany przez producentów krajowych, którzy reorganizują sieć swojej dystrybucji oraz zaczynają oferować nowe, specjalistyczne produkty nawozowe. Należy pamiętać, że Polska znajduje się obecnie w gronie państw europejskich o najwyższym zużyciu NPK. W sezonie 2014/2015 średnie zużycie nawozów NPK wynosiło 123,2 kg/ha (w czystym składniku) – więcej niż we Francji, ale mniej niż w Niemczech. W roku 2016 należy spodziewać się wejścia w życie rozporządzenia do nowej ustawy Prawo Wodne pn. „Program działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”. Może ono doprowadzić do ograniczenia zużycia nawozów azotowych w wyznaczonych strefach OSN.
Tak, to będzie ciekawy rok w rolnictwie. Wierzymy, że niniejszy Katalog stanie się źródłem użytecznych informacji dla rolników i pomoże im osiągnąć sukces w produkcji roślinnej. Życzymy Państwu, abyśmy na koniec roku 2016 cieszyli się razem z Wami z wysokich plonów, zadowalających cen na płody rolne, no i niskich cen środków do produkcji rolniczej.
dr inż. Sylwester Lipski